Pokud milujete chléb, zajímali jste se už někdy o to, co za dokonalým bochníkem stojí? Už okolo roku 4 000 př.n.l. byl první kynutý chléb pravděpodobně jen zapomenuté těsto, které mělo čas na fermentování. Představte si to překvapení, když se těsto začalo během pečení nadýmat. Tomu se říká šťastná náhoda!
Možná vám pečení chleba připadá příliš náročné. Není se ale čeho obávat - s našimi tipy upečete váš první domácí chléb bez problémů. Můžete se těšit, pustíme se do toho!
Lepek
Začneme s lepkem, nejlepším přítelem každého pekaře. Lze si jej představit jako síť, která chléb drží pohromadě a dodává mu vzdušnou, křupavou texturu, kterou tolik milujeme. Lepek vytvoříme důkladným hnětením těsta a/nebo tím, že těsto necháme odležet. Pokud je v receptu uvedeno 10 minut hnětení, tento čas je potřebný k vytvoření sítě z lepku a nejde ho nijak zkrátit. Zdá se vám to jako příliš velká výzva? Buďte bez obav, Thermomix® zvládne veškeré hnětení za vás.
Kvasnice
Dále tu máme kvasnice – živý organismus, díky kterému chléb nakyne. Kvasnice přeměňují cukr a škrob v mouce na oxid uhličitý a etanol. Díky plynům z oxidu uhličitého těsto nakyne. Kvasnice jsou živým organismem, který je neustále hladový. To znamená, že těsto nelze nechat odležené celé hodiny, protože pak může „překynout“. Překynuté těsto může mít za následek chléb, který je naopak příliš hutný a kompaktní.
Používejte program Fermentování
Teplota má na těsto důležitý vliv, kvasnice totiž k aktivaci vyžadují vyšší teploty. Pokud chcete, aby těsto nakynulo ideálním způsobem, pak je nejvhodnější teplota 24 °C až 28 °C. Při vyšší teplotě těsto nakyne rychleji, Při nižší teplotě kynutí zabere výrazně více času. Díky programu Fermentování máte nad teplotou těsta kontrolu a můžete ho nechat kynout, dokud nedosáhne dvojnásobku svého objemu.
S těmito tipy a triky budete mít úžasný chléb upečený během chviličky. Není na co čekat, pusťte se do pečení!