Kuchyně šetrná k životnímu prostředí

Potravinový odpad je v naší společnosti stále větším problémem. Nicméně díky malým změnám běžných návyků při vaření můžete tento produkovaný odpad i celkový dopad naší činnosti na životní prostředí poměrně dost minimalizovat. Připravili jsme proto pro vás několik nápadů, které můžete realizovat ve svém každodenním životě. Tak do toho…

Všechno začíná doma

Zvykněte si před návštěvou supermarketu důkladně zkontrolovat spíž a chladničku. Nechte se inspirovat zbytky jídel, otevřenými baleními potravin, které je třeba spotřebovat, i dalšími chlazenými produkty, jimž brzy projde doporučené datum spotřeby. Vyhledejte na Cookidoo® recepty podle ingrediencí, naplánujte si jídla, která budete vařit, a sepište si nákupní seznam. Konkrétním plánem s přesným množstvím potřebných ingrediencí předejdete tomu, že nespotřebované suroviny nakonec vyhodíte.

V supermarketu

Pokud se chcete vyhnout zbytečnému a impulzivnímu nakupování, vybírejte potraviny přesně podle seznamu. Impulzivní položky jsou obvykle právě ty, které nakonec skončí v odpadkovém koši. Při procházení uličkami supermarketu si vybírejte potraviny s co nejmenším počtem obalů. Kupujte luštěniny nebo rýži ve velkých baleních, čímž výrazně snížíte množství odpadu. Pokud jsou v nabídce nedokonalé plodiny, jako křivé mrkve nebo papriky, kupte si je. Nejenže tím snížíte objem jídla, které skončí na skládce, ale často jsou takové produkty cenově výhodnější!

Nákupem místní produkce, například sezónní zeleniny, kuřat z místní farmy nebo chleba z farmářských trhů.

Pusťte se do vaření

Teď, když jste zpátky v kuchyni, můžeme si promluvit o tom, jak lze omezit plýtvání potravinami ve vlastní domácnosti. Stonky, slupky i listy zeleniny jsou plné vitamínů. Ne všechny plody musíte nutně zbavit slupek. Některé druhy stačí před vařením jen důkladně umýt. Nebo pokud už je oloupete, použijte zbytky k přípravě vývarů či ozdobení talíře nebo si třeba připravte pesto z mrkvových stonků. Masové odřezky a kosti jsou rovněž ideální pro přípravu vývarů a včerejší chléb využijete na krutony nebo chlebovou polévku! Vaření ve větším množství je skvělý způsob, jak předcházet zbytkům. Použijte například při přípravě jednoho jídla celé balení luštěnin nebo celé velké zelí. Porce navíc využijete jako obědy na všední den nebo je můžete zamrazit. Vaření ve velkém šetří čas a spotřebuje méně energie než každodenní příprava jídel!

Pokud máte nadbytek ovoce nebo zeleniny, připravte z nich šťávu nebo je zkuste zakonzervovat. Konzervace je skvělý způsob, jak prodloužit životnost produktů. Od marmelád až po kysané zelí – svoji spíž snadno naplníte dostatkem potravin, kterými můžete v zimě obohatit rodinný stůl!

Vyhledávejte na Cookidoo®, kde získáte další inspiraci na využití zbytků a minimalizaci odpadu ve vlastní kuchyni.

Začněte v kuchyni s nulovým odpadem