Oslava všech matek a babiček

Svým maminkám dáváme najevo, jak moc si jich vážíme například snídaní do postele, obědem v restauraci, květinami, přáníčky a čokoládou. Ve světě však mohou oslavy Dne matek vypadat i trochu jinak!

Překvapte maminku krásnými lahůdkami ve stylu květin.

Brazílie

Den matek neboli Dia Das Mães je v Brazílii velkou událostí. Ve skutečnosti je považován za druhý největší svátek po Vánocích! Tento den, který se koná každoročně v květnu, se skládá z obrovské vícegenerační oslavy, které se účastní matky, babičky, tety a sestry. Brazílie je známá svými pestrými karnevaly a večírky, a proto je oblíbeným způsobem, jak si tento výjimečný den připomenout, velké rodinné grilování! Na brazilském grilování ke Dni matek se nejčastěji podává grilované maso, čerstvé saláty, zelenina, rýže a fazole a jako dezert se podávají brigadeiros (brazilské kuličky z fondánu).

Užijte si pikantní grilování

Švédsko

Počátky oslav Dne matek ve Švédsku sahají do roku 1919, kdy spisovatelka Cecilia Bååth-Holmbergová navrhla každoroční oslavu matek. Její návrh byl úspěšný a byla vydána brožura s návodem, jak tento výjimečný den, známý jako Mors Dag, slavit. Návrhy byly určeny dětem a manželům a zahrnovaly pozdravení matky ráno písní, převzetí všech domácích prací, aby si matka odpočinula, a uspořádání malého večerního obřadu, při němž se matce srdečně poděkuje.

Připravte si skandinávské hody

Skvělý dárek z chladničky

Jedlý dárek pro maminku?

Nemůžete se rozhodnout, co letos dát mamince ke Dni matek? Pokud pořád váháte, dejte si jako eso „do rukávu“ nepečený dort! Na teplou květnovou neděli je jako dělaný!

Rozdávejte lásku díky tomuto receptu

Thajsko

Den matek v Thajsku je neuvěřitelně zvláštní příležitostí s fascinující historií:

• Od roku 1950 se v Thajsku slaví Den matek 15. dubna. V roce 1976 se však přesunul na 12. srpna, aby připomínal narozeniny královny Sirikit, thajské královny matky.
• Den matek je v Thajsku státním svátkem. Na oslavu lidé zdobí své domy a pracoviště barevnými světly, dekoracemi a portréty královny matky.
• Dalším důležitým prvkem Dne matek je poděkování buddhistickým mnichům. Na začátku dne se konají obřady a místní obyvatelé přinášejí oběti v podobě jídla a dalších drobných darů.
• Tradičním dárkem je jasmín –⁠ krásná květina, která je považována za symbol čistoty a jemnosti a je spojována s mateřstvím.

Dobroty na oslavu thajského Dne matek

Potřebujete další inspiraci? Prozkoumejte další recepty na oslavu Dne matek!

Oslavte s maminkou