Vědomá kuchyně

Zatímco se blíží rušné vánoční období, udělejte si chvíli na vědomé vaření, stravování a recepty – začněte se vy i vaši nejbližší stravovat střídměji a dbaleji.

Vědomé vaření a stravování

Posaďte se a přemýšlejte nad tím, kam se vaše mysl ubírá, když vybíráte a připravujete suroviny, vaříte, čekáte, až Thermomix® dokončí krok receptu, nebo když jíte. Chcete-li si osvojit vědomé chování, zaměřte se na přítomnost – co je tady a teď – a nepřepínejte na „autopilota“. Zveme vás k hledání hlubšího vztahu k jídlu a celkovému procesu vaření. Žádný spěch. Žádné předsudky. Žádný stres. Jen ingredience, kuchyňské náčiní, vaše ruce a mysl. Než začnete, nezapomeňte si určit svůj záměr a cíl!

Vědomé vaření

S vařením se pojí mnoho výhod a budete-li vařit promyšleně, vědomě a dbale, můžete se zbavit stresu a dosáhnout lepší psychické pohody. Snažte se vařit v klidu a soustředěně a věnujte pozornost tomu, co se odehrává okolo vás. Při vaření se zaměřujte na své smysly – ať je to zvuk pečení, intenzivní vůně čerstvých bylinek, nebo naprostá změna konzistence po několika sekundách v programu Turbo.

Výzva, která stojí za to

Tipy, jak vařit vědomě

• V rámci vědomého chování v kuchyni přistupujte k vaření jako ke svojí osobě a užívejte si krásu doma připraveného jídla.
• Na každý recept se zaměřujte krok po kroku, protože každý krok zapojí jiné smysly.
• Pokud jste si vybrali recept vyžadující aktivní zapojení: v průběhu vaření se zaměřujte na všech 5 smyslů.
• Pokud jste si vybrali recept, který se vaří dlouho: posaďte se a soustřeďte se na neustále se měnící vůně a zvuky v kuchyni, zatímco Thermomix® vaří za vás.
• Buďte kreativní a připravte něco, co jste ještě nikdy nevařili! Můžete si dokonce zkusit vytvořit svůj vlastní recept s pomocí funkce Vytvořené recepty.

Dárky bez stresu připravené s láskou

Vědomé jedení

Vědomé jedení spočívá v nastavení svého stravovacího rituálu. Soustřeďte se svou mysl a tělo. Do středu zájmu stavte vzhled, strukturu, chuť a vůni surovin, spolu s reakcemi a emocemi, jež vám přináší. Nezapomeňte se také zamyslet nad tím, co jíte – zaměřujte se na jídla, která vyživí vaši mysl a duši.

5 tipů, jak začít s vědomým jedením:

  1. Při vaření a jedení se vyhýbejte rozptylování, jako je televize nebo elektronická zařízení.
  2. Dýchejte a jezte pomalu, dobře žvýkejte a vždy věnujte pozornost chuti, struktuře a vůni jednotlivých ingrediencí.
  3. Nezapomeňte se zastavit a najít si čas, abyste si sedli ke stolu a jídlo si vychutnali.
  4. Mezi jednotlivými sousty nedržte vidličku před ústy, ale dejte ji dolů, abyste se mohli plně soustředit na chutě, struktury, vůně a zvuky vašeho pokrmu.
  5. Věnujte pozornost signálům, které vám vaše tělo vysílá – vědět, že máte hlad, je stejně důležité jako vědět, že už jste sytí!

Rozmazlete svých 5 smyslů

Jste to, co jíte!

Mnoho lidí si tohle rčení spojuje s fyzickým zdravím, ale věděli jste, že jídlo, které jíte, má také dopad na vaši duševní pohodu? Vždy konzumujte dostatek surovin povzbuzujících tělo i duši plných živin, antioxidantů, zdravých tuků, vlákniny a dalšího!

Jídlo, které vyživí vaši mysl a duši

Techniky vaření, které zapojí vaše smysly

Osvojte si nejsofistikovanější programy Thermomixu®, jako je Pomalé vaření, Sous-vide, Vysoká teplota a dopřejte svým smyslům ještě lepší zážitek. Naslouchejte uspokojujícímu zvuku restování, nechte se unést vůní pomalu vařených jídel jen pro vás a objevte šťavnaté pokrmy připravené technikou sous-vide.

Naučte se používat program Pomalé vaření pro TM6